Ako navinúť film / 20.12.2024
Ako navinúť film do analógového fotoaparátu. Pripravenú máme zrkadlovku Praktica FX2 spolu s 35mm kino-filmom.
Poistkou otvoríme kryt fotoaparátu.
Koliesko prevíjania vytiahneme a vložíme film do úchytov. Prevíjacie koliesko, taktiež slúži na prevíjanie filmu späť do obalu, ak je film zaplnený.
Film navinieme a jeho koniec vložíme do navíjacieho válca. Dierky na filme by mali zapadnúť do ozubených koliesok.
Uistíme sa, že film je správne napnutý, a nasadíme kryt fotoaparátu.
Dve kolieska na pravej strane majú rôzne funkcie. Kolieskom bližšie pri hľadáčiku si nastavíme čas uzávierky. Koliesko na pravej strane slúži na navíjanie filmu, teda posun na nový snímok. Zároveň nám ukazuje koľko snímkov sme vytvorili a koľko ostáva.
Otvorením krytu matnice, môžeme vidieť zrkadlovo prevrátenú kompozíciu.
Ostriaci prstenec na objektíve nám slúži na ostrenie. Prstenec za ním, slúži na zvolenie clony.
Po skontrolovaní kompozície môžeme jednoducho stlačiť spúšť a tým naexponovať film.
Po fotení, môžeme nasadiť obal alebo kryt na fotoaparát. Ak je film plný, proces obrátime a film prevíjacím kolieskom navinieme späť do obalu. Následne vyberieme film a necháme ho vyvolať, prípadne naskenovať.
Objektív / 8.2.2024
Objektív je zložitá štruktúra zložená zo šošoviek a mechanických častí. Pozrime sa podrobne, ako všetko funguje.
Šošovky: Tieto sklá lámu alebo rozptyľujú svetlo. Na obrázku sú znázornené dve hlavné šošovky: transfokačná a ostriaca. Transfokačná šošovka sa pohybuje a čím ďalej je od filmu alebo senzora, tým menšie je zorné pole (zoom). Ostriacou šošovkou sa pohybuje v menšom rozsahu a ovplyvňuje ohnisko. Ak je ohnisko presne na filme, obraz je ostrý. Ak je ohnisko pred alebo za filmom, obraz je rozmazaný.
Hĺbka ostrosti: Tento pojem je kľúčový vo fotografii, pretože pridáva do obrázka tretí rozmer - hĺbku. Pri fotografovaní objektu sú objekty za ním a pred ním rozmazané, čo sústreďuje pozornosť diváka na hlavný objekt. Hĺbku ostrosti ovplyvňuje hlavne vzdialenosť objektov od fotoaparátu, clona a ohnisková vzdialenosť. Ak sú objekty blízko seba, budú oba ostré; ak sú ďalej od seba, jeden bude ostrý a druhý rozmazaný.
Clona: Je to mechanizmus plátkov, ktorý vytvára otvor, ktorým prechádza svetlo. Clona sa používa v kombinácii s ohniskovou vzdialenosťou. Čím väčšie číslo (napríklad f/2 alebo f/22), tým je clona menej otvorená. Otvor clony ovplyvňuje hĺbku ostrosti - pri otvorenej clone je rozmazanie väčšie, pri uzavretej clone je viac detailov zaostrených.
Hĺbka ostrosti ovplyvnená clonou: Ak je clona otvorená, svetlo sa láme pod takým uhlom, že senzor alebo film zachytáva iba malú časť ohniska, a objekty za a pred ním sú rozmazané. Pri uzavretej clone (napr. f/22) senzor alebo film zachytáva väčšiu časť ohniska, takže pozadie a popredie sú viac zaostrené.
Ohnisková vzdialenosť: Je to vzdialenosť medzi transfokačnou šošovkou a filmom. Čím ďalej je šošovka od filmu, tým je zorné pole menšie a ohnisková vzdialenosť sa zväčšuje, čím sú všetky objekty ostré. Kombinácia clony a ohniskovej vzdialenosti môže zaručiť veľkú hĺbku ostrosti.
Veľkosť filmu alebo senzora: Hĺbku ostrosti ovplyvňuje aj veľkosť filmu alebo senzora. Väčšia plocha má viac miesta na zachytenie ohniska.
Efekty objektívu: Clona pozostáva z lamiel, ktoré určujú tvar rozmazania (bokeh). Čím viac lamiel má clona, tým oblejší bude bokeh, čo je vzhľad rozmazania v obraze.
Uhlová rýchlosť: Tento jav nastáva, keď dva objekty prechádzajú cez zorné pole rovnakou rýchlosťou, ale objekt bližší k objektívu prejde menšiu vzdialenosť než ten, ktorý je ďalej. Je to spôsobené uhlom zorného poľa. Je jednoduchšie odfotiť rýchlo sa pohybujúci objekt, ak je ďalej od objektívu.
Chromatická aberácia: Je to jav, kedy sa svetelné lúče zle lámu, čo vedie k rozloženiu svetla na rôzne farby. Na fotografii môžu byť viditeľné farebné obrysy svetla.
Prečo Negatív? / 26.12.2023
Film je pás plastu. Na povrchu je tenká vrstva svetlo citlivej emulzie, zvaná Halogenid striebra. Sú to vlastne zrniečka, ktoré sa vypália ak na ne dopadne svetlo. Keďže sa spália zrnká, na ktoré dopadlo svetlo, tak na danom mieste ostane čierna plocha. Preto negatív, lebo má obrátené farby. Svetlo je čierne a tiene sú biele.
Ale prečo fotíme obrátené, keď môžeme fotiť v skutočných farbách? Jednoducho kvôli vyvolávaniu. Existuje prístroj zvaný zväčšovák. Je to len lampa so šošovkou. Pod lampu vložíme negatív. Na fotke je obloha čierna a kvety biele. Pod šošovku vložíme papier citlivý na svetlo a zasvietime lampu. Svetlo sa v podstate zastaví o čiernu plochu, teda o slnko. Svetlo prejde cez biele plochy, teda cez kvety. Farby sa, teda prehodia a na papieri budú svetlá biele a tiene čierne. Zväčšovák nám takto zväčší fotografiu a na kopíruje ju. A, preto fotíme inverzné, teda negatívne
Typy Fotoaparátov / 24.12.2023
Jednooká zkadlovka: Svetlo prechádza cez objektív, v tele sa odráža od zrkadlá. Svetlo sa ďalej odráža 5 uholníkovím zrkadlom do hľadáčika. Tieto zrkadlá zaručia to, aby sme videli obraz správne otočený. Ako náhle stlačíte spúšť, hlavné zrkadlo spadne a svetlo prejde na film.
Dvojoká zrkadlovka: Fotoaparát má dva objektívy. Cez jeden prechádza svetlo na film a cez druhé svetlo dopadá a odráža sa od zrkadlá na matnicu. Obraz vidíme zrkadlovo a pozeráme sa naň z výšky, nie cez hľadáčik. Obraz je však posunutý vyššie, ako je objektív.
Rangefinder: Fotoaparát ma objektív, cez ktorý svetlo dopadá na film. Vedľa neho sa nachádza priezor, len otvor so sklom, cez ktorí sa pozeráte. Nevýhoda týchto fotoaparátov je tá, že máte veľmi vychýleny pohľad od objektívu. Takže to, čo odfotíte sa vždy na fotke posunie.
Bezzrkadlovka: Svetlo prechádza priamo na senzor a v hľadáčiku je mini displej. Výhodou oproti všetkým ostatným typom je, že vidíte v priamom prenose akú máte expozíciu. Ak zmeníte clonu alebo čas tak sa vám to digitálne zobrazí.
Významné Fotografie / 22.12.2023
Afgan Girl
Bison Skull Pile
Muhammad Ali vs. Sonny Liston
Tank Man
First Brothers Wright flight
Neil Armstrong
The Hindenburg
Raising the Flag on Iwo Jima
Abbey Road
Bliss
Flower Power
Albert Einstein
Lunch atop a Skyscraper
Marilyn Monroe
Earth from Moon
V-J Day in Times Square
Atomic Bombing of Hiroshima
Raising a Flag over the Reichstag
Expozimeter / 20.12.2023
Je to nástroj na meranie expozície. Poznáme dva typy: interné vonkajšie/vnútorné alebo externé, teda ručné.
Na fotoaparáte Kiev 4a je interný, vonkajší typ expozimeteru. Funguje to nasledovne. Vedľa expozimetru máme kolieska. Na vnútornom koliesku sú uvedené hodnoty Gost. Je to to iste ako ISO, len v iných číslach. Ak máme navinutý film so 100 ISO, tak si na vnútornom koliesku v hornej polovici nastavíme číslo 90 Gost podľa šípky.
Vonkajšie koliesko ovplyvňuje pohyb ručičky na expozimetri. Ak je ručička na symbole kosoštvorca tak mame správnu expozíciu.
Opäť sa pozrieme na koliesko, na vonkajšom vidíme čísla času a na vnútornom vidíme čísla clony. Ak chceme clonu napríklad 2 a pod ňou sa nachádza číslo času 1/125, tak si podľa týchto hodnôt, ktoré sú pod sebou nastavíme fotoaparát. Odfotíme a fotka bude dobre exponovaná.
Nevýhoda vonkajšiemu expozimetru je ta, že meria celú scénu a nie to, čo vidí objektív. Vnútorný expozimeter je vo vnútri tela a meria scénu priamo cez šošovky.